Blog
0

Potravinová intolerance

problém potravinové intolerance není v současné době přílš známý výraz a lidé jej často zaměňují z pojem potravinová alergie.
Pojďme se podívat na to, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl:

Potravinová alergie

potravinová alergie se projevuje okamžitě po pozření potraviny. Její příznaky jsou rychlé a většinou velmi silné. Známé jsou alergické reakce například na jahody, třešně, jablka, ořechy… Alergie se může projevit otoky, pálení, nebo svědění v krku, vyrážkou, špatným dýcháním až dušením. Mohou se ale také objevit křeče, průjmy, zvracení, nebo bolesti břicha.

A co se děje v našem těle?

Pro tyto reakce je typická produkce IgE protilátek a vyloučení histaminu a dalších chemických
mediátorů po požití alergenů. Většinou tedy víme, které látky nám to způsobují a můžeme se jim tak snadno vyhnout. Navíc nám tyto alergeny reagují na kůži, to znamená, že se dají určit i běžnoým testem vpichu alergenu pod kůži u alergologa (takzv. kožní skin-prick test).

 

Potravinová intolerance

potravinová intolerance se naopak projevuje  s odstupem několika hodin až dnů  po konzumaci alergenu. Její příznaky jsou pomalé  a většinou si je ani s konzumací potravin nespojujeme. Návštěvou u alergologa se problém neukáže, protože kožní skin-prick test je negativní.

A co se děje v našem těle?

Pro tyto reakce je typická produkce IgG protilátek a postupným vytvářením antigen-protilátkových
komplexů, které se usazují v tkáních a způsobují chronické záněty. Právě tyto záněty jsou zodpovědné za pomalejší reakci organismu. Reakce organismu se  projevuje  úzkostí, syndromem dráždivého tračníku, bolestmi hlavy,
migrénou, nevolností, depresí, hypertenzí, ekzémy, astmatem, bolestmi kloubů, chronickou rýmou, artritida,  a v neposlední řadě také problémy s hmotností . Problematické potraviny je možné dočasně z jídelníčku odstranit a po
odeznění příznaků je postupně zařadit zpět.

 

Jak zjistit zda jde o potravinovou intoleranci?

Food Detective test je jednoduchý a velice  přesný test,  který si můžete udělat i v pohodlí domova,  nebo se můžete objednat  přímo v mé poradně. Vyhodnocení testu trvá  jen 40 minut a pokud se objednáte , získáte navíc odbornou pomoc s vyřazením ale hlavně náhradou potravin za alergeny tak, aby vaše strava byla pestrá a plnohodnotná, pomoc s detoxikací a odkyselením organismu,a jako bonus získáváte diagnostické vážení v hodnotě 200 Kč a následnou konzultaci cca po měsíci od provedení testu.

food detective food odběr test2 test1

 

Související příspěvky
Tuky v našem jídelníčku
Měření procenta tuku v těle
Kokosové mléko

Přidat komentář

Text komentáře*

Vaše jméno*
Vaše webové stránky